sobota, 26 lutego 2011

Trzęsienia Ziemi, wulkany i słońce

Tym razem zbliżymy się do wybuchów wulkanów. Dowiemy się dlaczego podczas zachodu słońca niebo jest czerwone.




Wulkany


Wulkan - miejsce skorupy ziemskiej (dziura), przez którą na powierzchnię wylewa  się lawa.Podczas jego wybuchu do powietrza dostają się różne pyły, gazy i bryły, np. zastygłej lawy.
Wiele wybuchów wulkanów następuje na dnach oceanów.Wypływające z wnętrza Ziemi strumienie lawy są bez względne. Niszą wszystkich i wszystko na swojej drodze.  Na kuli ziemskiej mamy 454 czynnych wulkanów (80 podmorskich). Lawa ma 850 do 1000 stopni Celsjusza. Nie życzmy nikomu by się znalazł w takiej temperaturze.


Wielkie Wybuchy


Wezuwiusz we Włoszech wybuchł w 1979 roku. Zabił wiele osób.Wezuwiusz jest nadal aktywny i wybuchał kilkakrotnie od opisanego zdarzenia z danego roku.



Wulkan św. Heleny w USA 
Erupcja ta miała miejsce 18 maja 1980 roku. Zabiła 60 osób. 






Pinatubo na  Filipiny

Erupcja tego wulkanu w styczniu 1991 roku była 10 razy silniejsza niż wybuch Wulkanu Św. Heleny. Był to jeden z największych wybuchów w XX w. Zabił on 800 ludzi, a 100000 pozbawił dachu nad głową. Wyemitowana została chmura pyłu wysokości 19 mil. Ewakuowano 70000 ludzi. Informacje o wybuchu znalazły szerokie odbicie w środkach masowego przekazu, które wsławiły wulkan na całym świecie.







Dlaczego niebo staje się czerwone podczas zachodu słońca ?

gdy słońce jest już blisko horyzontu (gdy zachodzi) jego światło "przedziera się" przez grubszą tam warstwę atmosfery ziemskiej.  Światło niebieskie , które obserwujemy w ciągu dnia  (kolor nieba) zostaje silnie rozproszone. Czerwone światło nie jest tak podatne na rozpraszanie więc możemy je podziwiać w postaci zachodów słońca.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz